প্ৰযুক্তিবিজ্ঞানশীৰ্ষ

মহাকাশ বিজয়ৰ নতুন অভিযান

ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই ঘোষণা কৰিছে যে খুব সোনকালেই অৰ্থাৎ এই জুলাই মাহতে জোনবাইৰ দেশলৈ ৰাওনা হ’ব ভাৰতৰ মহাকাশযান চন্দ্ৰযান-২। বিগত ১২ জুন,২০১৯ তাৰিখে ইছৰোৰ সচিব ড° কে শিবনে দেশবাসীক জানিবলৈ দি কয় যে চন্দ্ৰযান-২ৰ সমান্তৰালকৈ ভাৰতে মহাকাশত নিজস্ব স্পেছ ষ্টেচন তৈয়াৰ কৰাৰ প্রকল্প এটাও আৰম্ভ কৰিছে।
ইতিমধ্যে ভাৰতে মহাকাশলৈ মানুহ পঠিওৱাৰ উদ্দেশ্যে “গগনায়ন” নামৰ এটি প্রকল্প যুগুত কৰি তাক বাস্তৱত ৰূপ দিয়াৰ জটিল কামবোৰ সম্পাদন কৰি আছে। এই “গগনায়ন” প্রকল্পৰ লগত সংগতি ৰাখিয়েই ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই এইবাৰ সংযোজন ঘটাইছে নিজস্ব স্পেছ ষ্টেচন সাজি উলিওৱাৰ আন এক অভিলাসী আচনি। চন্দ্ৰযান-২ৰ পৰীক্ষা সমাপ্ত হোৱাৰ পিছতেই অহা ২০২২ চনৰ ভিতৰত গগনায়ন প্ৰকল্পৰ অধীনত ভাৰতে নিজস্ব ভাবে মহাকাশলৈ তিনিজন মহাকাশচাৰী প্ৰেৰণ কৰিব। তেওঁলোকে মহাকাশত “মাইক্রোগ্রেভিটি” বা ক্ষুদ্ৰমহাকৰ্ষণ সম্পৰ্কে বিভিন্ন পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিব। তাৰোপৰি চিকিৎসা বিজ্ঞান আৰু জীৱ বিজ্ঞানৰ কেইবাটাও পৰীক্ষাৰ দায়ীত্বও ন্যস্ত থাকিব মহাকাশ বিজ্ঞানী কেইজনৰ ওপৰত।
২০২২ চনৰ এই অভিলাসী আচনিৰ সমান্তৰালকৈ গগনায়ন স্পেছ ষ্টেচন প্রকল্পৰ কাম কাজবোৰো চলি থাকিব। ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাৰ বিজ্ঞানীসকলৰ মতে অহা ২০৩০ চনৰ ভিতৰত মহাকাশত ভাৰতৰ নিজস্ব মহাকাশ গৱেষণাগাৰ বা স্পেছ ষ্টেচন স্থাপন হ’ব। এয়া প্ৰতিজন ভাৰতীয়ৰ বাবেই গৌৰৱৰ কথা।
যোৱা ১২ জুনত ড° কে শিবনে জানিবলৈ দিয়া মতে অহা ১৫ জুলাই, ২০১৯ তাৰিখে চন্দ্রযান-২ জোনবাইৰ দেশলৈ উৰা মাৰিব। এইবাৰ বিজ্ঞানী সকলে চন্দ্রযান-২ক অবতৰণ কৰাব জোনবাইৰ দক্ষিণ মেৰুত। উল্ল্যেখযোগ্য যে আজিলৈকে জোনবাইৰ দক্ষিণ মেৰুত কোনো মহাকাশযানেই অৱতৰণ কৰিব পৰা নাই।
অধিক দেখুৱাওক

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close